Популярни публикации

петък, 31 октомври 2014 г.

Големите българи - Иван Ночев , българинът на чието погребение присъстват трима американски президента!

Иван (Джон) Стефанов Ночев (на английски: John Notchev) е български авиоинженер, участвал в изобретяването на двигателите на модула "Орел" (мисия Аполо 11), с който американските астронавти Нийл Армстронг и Едуин Олдрин кацат на Луната.
Живот и кариера
Иван Ночев е роден на 23 септември 1916 в Карлово. От малък Иван Ночев се увлича по техниката. Завършва местното механо-техническо училище, стажува в казанлъшкия завод Арсенал, постъпва в Държавната аеропланна работилница в Божурище. По-късно основава Аеропланната работилница към летище "Марино поле" - Карлово.
През 1942 с група авиотехници Иван Ночев изкарва тримесечна специализация в Германия и е приет за студент в Берлинската политехника. По време на войната сградата на политехниката е разрушена и той се завръща в България. В началото на 1944 продължава образованието си в Прага и го завършва във Виена, където получава докторат. Работи известно време на летището на австрийската столица и отново се връща у нас.
През 1951 Иван Ночев заминава за Канада, където работи в Канадаеър. През 1956 заминава за САЩ. Работи за аерокосмическия гигант Дженерал Дайнамикс Корпорейшън в отдел Конвеър. През 1962 д-р инж. Джон Ночев става американски гражданин и създава собствена фирма в областта на аерокосмическите изследвания - Лансиа (Lancea).
Изобретените с участието на Иван Ночев реактивни двигатели осигуряват плавното кацане на модула "Орел" с космонавтите на Луната, като гарантират модулът да бъде в хоризонтална позиция, когато се прилунява. Освен това подсигуряват успешното им завръщане и скачване с очакващия ги в окололунна орбита космически кораб.
След 10 ноември 1989 г. Ночев изявява желание да се завърне в България, но внезапно заболяване става причина за смъртта му. Иван Ночев почива на 13 март 1991 г. в Сан Диего, Калифорния. На неговото погребение присъстват трима американски президенти - Картър, Рейгън и Буш.
http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=YMIdC-iI3Eg

уикипедия

Няма коментари:

Публикуване на коментар