Популярни публикации

петък, 31 октомври 2014 г.

РНК и ДНК – нанотехнология

РНК и ДНК – нанотехнология
Опитомен вирус унищожава ракови клетки и оставя здравите клетки живи
Учени от Оксфорд, опитомиха вирус, така че да атакува и унищожава раковите клетки и да оставя здравите незасегнати. Те успяха да разберат как да произведат вирус с променени свойства. По този начин, учените вече имат нова основа за разработването на по-добро лечение на рак и по-добри ваксини за голям брой вирусни болести.
Клетъчната микро-РНК молекула регулира стабилността на мРНК в различни типове клетки. Откритието на този механизъм, даде възможност на вирусните инженери да деактивират определени функции от клетките, като използват за целта модифицирани нишки вируси. Чрез този метод може и да се регулира разпространението на аденовирусите (причинителите на острите респираторни заболявания).
Аденовируса е ДНК вирус, широко използван в терапията на рак. Проблемът при него е, че той води до странични ефекти, като появата на хепатит. Професор Лен Сеймур и негови колеги успяха да променят генома на вируса така, че да не се проявяват неговите вредни качества във черния дроб. Въпреки това другите качества на вируса се запазват, а имено да се размножава и убива вирусни клетки.
Туморо-убиващите размножаващи се вируси, са модна тема в биотерапевтиката. В тази област в момента текат голям брой изследвания в целия свят. Екипът на професор Сеймур обаче успя да разбере как е възможно да се настройват вирусите така, че да са безвредни в определени тъкани и да проявяват своите качества в други.
„Този подход е изненадващо ефективен и много гъвкав. Можете да му намерите голям брой възможни приложения. Освен, че можем да контролираме терапевтичните вируси, ние можем да генерираме нов тип ваксини, които да се проявяват при определени условия. Например, вирусът може да спи в организма до появяването на определени токсини и тогава да се активира.” казва професор Сеймур.
Сегашното изследване е предназначено главно да изучи и демонстрира потенциала на този нов механизъм за регулиране. Въпреки, че успехите на туморо-убиващите вируси при тестовете с животни са големи, трансферът на тази технология в болниците ще изисква по-различен инженерен подход. Ще бъдат нужни поне две години, преди този продукт да бъде тестван при хора.
Модифицираните вируси вече имат важна употреба в медицината. Те се използват за ваксини, като превантивно средство, срещу морбили, паротит, полиомиелит, грип, варицела и много други. Те вече частично се прилагат и при терапии на рак. Този подход се нарича виротерапия.


http://www.sci-bg.com

Няма коментари:

Публикуване на коментар