Популярни публикации

събота, 13 май 2017 г.

„черният“ Данай и „белият“ Кадъм



„черният“ Данай и „белият“ Кадъм

Напоследък царува мнението, че предците на днешните гърци, хората на Данай са тъмно египетско или етиопско племе пришълец по тракийските земи на древен Пелопонес и Балканския полуостров. Но дали е наистина така?
Първи сведения за Данай намираме в надпис върху мрамнорна плоча на остров Парос:
От времето когато първият петдесетвеслов кораб съоръжен от Данай пръв доплавал от Египет в Елада и бил наречен пентиконтор, а дъщерята на Данай ...и ... (Х)елика, и Архедика, като се отделили от другите, основали светилището на  Атина Линдия и направили жертвоприношение в ... Линд10 на Родос изминали 1247 години (1511/10), а се случило когато в Атина бил цар Ерихтон.“
За непознати с древната история Данай и Египт са братя близнаци, синове на египетски цар Бал, Баал ил Ваал. Бал разделил царството си между синовете си на Данай се паднало Либия, на Египт Арабия. Друг техен брат е Кефей цар на древна Етиопия.
По известни причини Данай със своите хора и 50-те си дъщери напуска Египет в посока Родос, а оттам се насочва към Балканите и по-точно царството на Аргоския цар Геланор или неговите наследници на Пелопонес.  Данай злоупотребява с гостоприемството на Геланор и завзема властта за себе си и хората си, като в последствие принуждава местното пеласгийско население да се нарича на него – данайци. Освен това според легендите 50-те сина на неговият брат близнак Египт, вземат насила за жени 50-те дъщери на Данай. Тези дъщери по заповед на Данай обаче в деня на сватбата си убиват синовете на Египт. Изключение прави Химнетестра, която спасява жениха си Линкей с неговото обещание да не я докосва и остави целомъдрена. Тази история може разбира се да е пеувеличена с годините, но общо взето първите Данайци не са страдали от особени морални задръжки, с една дума извършили – варварство според древните представи. Но дали наистина са били с тъмна африканска кожа? Известно е, че подложени от раждането си на изгарящото африканско слънце много представители на бялата раса стават тъмни или матови, ако добавим и смесване на кръвта с местните жители на Египет картината става лесно за разгадаване.
Но – много от авторите, които се доверяват на тези истории умишлено или не, забравят една друга част от древната история на Данайевия род и по точно- прабабата на Данай е митичната Йо, дъщеря на Иас цар на Аргос (на старогръцки: Ἰάσος, Iasos в гръцката митология е цар на Аргос през 16 век пр.н.е., син на Триоп и брат на Агенор, Месена, Пеласг и Ксантос).
Според Георги Батаклиев:
Йо можем да наречем спокойно и пра-прабаба на Херкулес (Херакъл). Докато бягала от изпратения от Хера стършел, тя стигнала до скалата, където бил окован Прометей. Той ѝ предсказал, че след като преминела Босфора, щяла да стане отново човек, и от нейния род щял да произлезе най-великият герой на Гърция – Херкулес. (Аполодор (II 1,3). Йо избягала през Йонийско море към Египет, където била превърнала отново в човек от Зевс. Там тя родила сина на Зевс -Епаф. По-късно се омъжила за египетски цар Телегон. Нейният правнук – Данай, се върнал в Гърция със своите 50 дъщери (данаидите). В Египет Йо е почитана с името Изида.“
Ио избягва или напуска именно пеласгийският Аргос на Пелопонес. И не само тя – брат на Баал (бащата на близнаците Данай и Египт)е бил царят на Сидон Агенор, определян като финикийски цар, тоест преставител на бялата раса. Освен това синовете на именно този Агенор се казват Кадъм, Тасос, Килик, Феникс или Финей и дъщеря Европа. Именно търсейки отвлечената си сестра братята заселват части от Мала Азия, Тракия и днешна Гърция.
С едно щракване на мишката по тема Кадъм или Кадмий в интернет и читателят ще се натъкне на множетсво материали за това, че Кадъм не е само финикиец,  но и вероятно с тракийски произход. Братята му съответно служат за епоними на областти населявано от дълбока древност от траките - Киликия, на град Тасос на ендоименния остров, както и Финей се води тракийски цар на остров Салмидесос на Черно море.
Редно е да се запитаме, ако Данай и дъщерите му бяха с тъмен цвят на кожата, то с какъв цвят на кожата е бил първият му братовчед Кадъм? Колкото и да е голямо вероятно кръвосмешение, то не би могло да се изрази толкова бързо в рамките на едно или две поколения. Освен това друга легенда разправя, че по времето, когато Данай се появява по пеласгиските земи (около 1500г. Пр.н.е.), в Египет поради голяма суша, местното египетско население набедило за виновни неегипетските си сънародници (разбирайте светлокожите чужденци)) и ги изгонило от царството. Това е е два ли съвпадение. Защото горе-долу по същотото време (а дали и по същата причина?) първите братовчеди на Данай – Кадъм, Тасос, Киликс (и Финей?) и синове на Агенор „търсят сестра си Европа“ с хората си и основават град след град. Кадъм даже преминава половината тогавашен свят, за да стигне до предгръцка Беотия и да основе градът Кадмия, известен по-късно като Тива.

Дядото на Данай и Египт, мъжът на Йо носи неегипетското (тракийско?) име  Телегон. Същото име носи и синът на Одисей от Цирцея. Мнозинството Данаиди – 50-те дъщери на Данай, носят трако-пеласгийски имена като Евридика, Лика, Хиподамея, Родия, Главка, Герга, Теано, Електра, Клеопатра, Подарка, Пиларга (Белагра?). Това определено не са египетски, а тракийски имена- защо тогава Данайките са набедени като тъмнокожи?
Не отричам, че Данай и хората му са дошли от днешна Африка, все пак самият баща на историята Херодот свидетелства за египтеския произход на гърците, цитирам:“ че типичната гръцка дреха е от африкански произход и, че погребалните обичаи на гърците са като тези на африканските номади“ ( Херодот, История, VI- 53, IV –190, IV-189 ).
 Не е сигурно обаче, че първите данайци са гърци, напротив те парадират с пеласгийският си произход по линия на Йо.Освен това Херодот е живял и творил горе-долу хиляда години по-късно от Данай и според мен твърденията му се отнасят за един по-късен период на преселване. Африканския произход на гърците е известен и на Плиний Стари. Сентенцията-Страхувай се от данайците (гърците), дори когато носят подаръци,не е случайна. Но древните автори макар и да правят разлика между пеласги и данайци, не споменават,че последните са тъмна кожа. Точният израз е от Есхил, който описва гърците като пришълци от Африка предавайки думите на пеласгийския цар към Данаидите – “Вие не приличате на хората от нашата земя, а по-скоро сте като либийките, или даже като хората живеещи край река Нил.” Някои хора автоматично свързват, хората живеещи край Нил, като тъмнокожи, либийците също не са били всички матови.


 Данаидите убиват съпрузите си

 Данаиди

 Според  много историци, египетската делта на Нил в древността се е населявала и управлявала от представители на бялата раса, включително и такива с тракийски произход. Такъв вероятно е ибил случаят по времето на Бел и Египт. Това се подкрепя от Хекатей от Абдера, гръцки историк от 4 век пр. Хр. ,който ни казва следното :“ че египтяните били притеснени от бедствия (за справка: 10-те язви в Изход от Стария завет) и за да успокоят гнева на боговете си, те изгонили всички неегиптяни от родните си земи. Част от тях, предвождани от Данай и Кадмус, мигрирали в Гърция, другите се разположили из Сирия и цялото източно средиземноморие, включително сегашен Израел. За предводител на вторите се е водел Мойсей.“ Тук Данай и първият му братовчед Кадъм са посочени като неегиптяни. Нека се запознаем накратко с исторята на Египет през този период:
„Аменемхет III /Nimaatre Amenemhat/ е фараон от Дванадесета династия на Древен Египет, син и наследник на Сенусрет III. Управлява през 1860 - 1814 г. пр.н.е. Неговото царуване се счита за златен век в историята на Средното царство на Египет.В края на царуването му серия от наводнения, заедно с неговата огромна строителна дейност, разклащат икономиката на Египет. Той също така позволява на хиксоси да се заселят като негови поданици в Делтата, но това щяло да доведе до дестабилизиране и падане на египетската власт в следващите пококоления. Около 1785 година пр.н.е., с отстлабването на властта на фараоните на Средното царство, азиатските имигранти в град Аварис установяват контрол в източната част на Делтата, принуждават централното правителство да се оттегли на юг в Тива и започват да се отнасят към фараона като към васал, дължащ им данък. Хиксосите („чуждестранни владетели“) имитират египетските модели на управление и се изобразяват като фараони, интегрирайки египетски елементи в своята култура.След своето оттегляне на юг тиванските владетели се оказват притиснати между хиксосите на север и техните нубийски съюзници, кушитите, на юг. След години на бездействие, Тива намира достатъчно сили, за да се изправи срещу хиксосите в конфликт, продължил повече от 30 години, до 1555 година пр.н.е. Фараоните Секененра Таа II и Камос успяват да удържат победи срещу нубийците, но едва наследникът на Камос Яхмос I с успешна поредица от военни кампании окончателно премахва присъствието на хиксосите в Египет. „ Какво разбираме от този текст – че Баал, Данай, Египт най-вероятно са чуждестранни владетели (хиксоси,според митологията наследници на пеласгийката Йо), които са се наричали фараони и са интегрирали египетски елементи в своята култура. Но впоследствие около 1555г. пр.е. биват изгонени от местните египтяни от делтата на Нил. Около 40г. по-късно Данай се появява около пеласгийския Аргос в Пелопонес, а първият му братовчед Кадъм в близка Беотия.(както разбираме от митологията преселението на първият преминава в посока Египет- Крит-Аргос, а на Кадъм Сидон-Тракия-Самотраки-Беотия-Тива).
И не само това, какво пише Есхил в поемата си Молителките, разказваща събитията около пристигането на Данай и Данаидите в Аргос:
Нека Зевс, покровителят, с благостен взор се обърне към нашия сонм, долетял
от ръкавите с пясъка нежен, от Нил! Че далеч от земята на Зевса[1],
съпределна на Сирия, бягаме ний, не защото за кърви пролети градът
ни осъжда на тежка прокуда, а защото не искаме с близките нам
синове на Египт в омерзителен брак да се съединим.
А баща ни Данай, вдъхновител суров и водител на нашето ято, реши
да приемем най-славната мъка — да се втурнем стремглаво по морската шир
и достигнем земята на Аргос[2], а там с преславната люлка на нашия род,
произлязъл от бясната крава Ио̀[3], под дъха и ръката на Зевса.
ХОР
Ще кажа кратка, ясна реч. Гордеем се, че сме аргивки, дъщери на плодната
юница. Туй ще потвърдят словата ми.  
ПЕЛАСГ
Невероятна е речта ви, странници, — как тъй аргивско ще е потеклото ви?
По-скоро на либийки ми приличате, и в никой случай — на жени тъдявашни.
При Нил цъфтят подобни вам растения, и майстори от Кипър са ударили
печата си връз тия женски образи. Така, индийки странствуващи, чувал съм,
не на коне, а на камили носят се из области, гранични с Етиопия.
Оприличил ви бих и на безмъжните сурови амазонки, ако носехте
колчани. Ала обяснете как така кръвта и потеклото ви са аргоски. ....
цялата поема тук https://chitanka.info/text/30725/3#textstart
Ясно е, че поколенията непосредствено преди и след Данай имат малко общо с коренните жители на Египет. Освен това най-вероятно данайците участващи 2 века по-късно в Троянската война на страната на ахейците са вероятно в болшинството си вече преименувани пеласги, населението преди Данай. Страбон свидетелства цитирайки Еврипид - "Данай, бащата на петдесет дъщери,след като влезе в Argos,построи жилището си в града и цяла цялата страна, установена със закон, че всички хора досега наречени пеласги да се наричат данайци».  Ако пеласгите подчинени на Данай започват да се наричат данайци, то какъв ли е произхода на данайците нарекли се по-ксъно елини?

Няма коментари:

Публикуване на коментар